7 Maddede İskoçya’nın Bilinmeyenleri


İİskoçya dediğimiz zaman eminim hepimizin aklına gelen belli hikayeler, kareler ve bilgiler vardır. Bu yazımda, sizlere İskoçya hakkında belki de daha önce bilmediğiniz ve öğrenince şaşıracağınız birkaç ilginç detay paylaşmak istiyorum.

1. İskoçya’nın Ulusal Hayvanı

İskoçya’nın ulusal hayvanının “Unicorn” olduğunu biliyor muydunuz? Celtic mitolojisine göre saflık, masumiyet ve güç anlamına gelen Unicorn, 12.yy’dan beri İskoçya için önemli yere sahip olan bir imge. Öyle ki Unicorn figürlerini anıtlar, heykeller, kaleler ve milli bayrakta görmek mümkün. Bu tarihi imgeye dair daha fazla bilgi burada.

2. Adalar Ülkesi:

İskoçya’nın yaklaşık olarak 800 adayla çevrili olduğunu biliyor muydunuz? Bu 800 adanın ise sadece 130’unda yerleşim bulunuyor. Tabii yerleşim var dediğime bakmayın, bu adaların çoğunda da bir avuç insan yaşıyor. En meşhur adalara birkaç örnek vermemiz gerekirse Skye, Orkney, Jura, Arran ve Mull gibi adaları sayabiliriz. Eğer bu adaları ziyaret etmeyi düşünüyorsanız çok düzenli olmasa da vapur ve uçak seferleri olduğunu belirtelim. Tabii İskoçya’nın hava durumunu göz önüne alarak bu ziyaretinizi planlamanız gerekiyor.

3. Dev Bir Golf Sahası!

İskoçya’da tam 550 golf sahası olduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar Golf sporunun tam olarak nerede ve nasıl ortaya çıktığı bilinmese de bu spora dair ilk yazılı kayıtlar 1457 yılında İskoçya’da ortaya çıkmış. Dünyanın en önemli Golf turnuvalarına ev sahipliği yapan İskoçya için Golf’ün merkezi desek pek de yanlış olmaz.

4. İskoç Olimpiyatları: Highland Games

İskoçya’nın kendine özel Olimpiyat Oyunları olduğunu biliyor muydunuz? Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Highland Oyunları İskoç kültürünü kutlamak amacıyla yapılıyor. Çekiç atma, kütük fırlatma, taş atma ve halat çekme gibi ilginç ve geleneksel oyunlara ev sahipliği yapan Highland Oyunları her sene İskoçya’da Highland bölgesi başta olmak üzere, İskoç kültürünün anıldığı Kanada ve Amerika gibi ülkelerde de kutlanıyor.

5. Batman İskoçya’da Yaşıyor!

Son çekilen The Batman filminin büyük bir kısmının Glasgow’da çekildiğini biliyor muydunuz? Gotham’ın gotik mimarisi, büyük ve karanlık şehir atmosferini yaratmak için Glasgow seçilmiş. Hatta Batman’i canlandıran başrol oyuncusu Robert Pattinson, Glasgow için “unofficial Gotham” (yani gayriresmi Gotham) demiş.

6. Kişi Başına 4 Fıçı!

İskoçya geniş bir yüzölçümüne sahip olsa da bu kocaman adada son sayımlara göre sadece 5,5 Milyon insan yaşıyor. Peki insandan bol ne var dersiniz? Elbette Scotch… İskoçya’nın dört bir yanında şişelenmeyi bekleyen yaklaşık 20 milyon fıçı olduğu söyleniyor. Bu da kişi başına tam 4 fıçı demek.

7. İskoçların Ulusal İçeceği: Irn Bru

Her ne kadar İskoçya denildiği zaman akıllara ilk olarak Scotch gelse de İskoçlar için aslında en az Scotch kadar önemli bir içecek daha bulunuyor. Irn Bru adı verilen bu gazlı içecek bir nevi Fanta – Cola arası bir meşrubat. Sık yaptığım İskoçya seyahatlerimde bir şekilde karşıma çıkan ve konusu geçen Irn Bru gerçekten çok popüler bir içecek. Öyle ki, Irn Bru İskoçya’da Coca Cola’yı pazar payı olarak büyük bir farkla geride bırakıyor.

8. Tüm Dünya için Scotch:

İskoçya’da üretilen Scotch’ların yaklaşık 85%’nin yurtdışına ihraç edildiğini biliyor muydunuz? Her ne kadar Scotch, İskoç kültürünün çok büyük bir parçası olsa da görünen o ki İskoçlar ürettikleri Scotch’ların çok ufak bir kısmını kendine ayırıyor ve kalanını bütün Dünya ile paylaşıyorlar. İhraç edilen ülkeler arasında en tepede Amerika, Fransa ve Hindistan yer alıyor.