Firewhisky ve Harry Potter Evreni’nin Diğer Lezzetleri


Hangimiz İskoçya’nın görkemli topraklarından geçen Hogwarts Ekspresi’ndeki büyülü atıştırmalıkları mideye indirmek istemedik? Ya da Büyük Şölen’deki devasa masada ziyafet çekmenin hayalini kurmadık? İster cesur bir Gryffindor ister hırslı bir Slytherin olun, konu yemek olduğunda hepimiz Büyük Salon’da toplanır ve Dumbledore’un ellerini çırpmasını bekleriz. Harry Potter evrenindeki Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filminin vizyona girmesini kutlamak adına, seni sihir dolu bir yolculuğa çıkarıyor ve Büyücülük Dünyası’ndaki popüler yiyecekleri birlikte keşfediyoruz. Birçok cadı ve büyücünün favorisi Firewhisky başta olmak üzere The Wizarding World of Harry Potter tema parkında bizzat da deneyebileceğin bu yiyecekler fazlasıyla lezzet içeriyor. Tabii Bertie Bott’un Binbir Çeşit Fasulye Şekerlemeleri için söz veremiyoruz!
İlk durak Çatlak Kazan!

PLOUGHMAN’S PLATTER

Çatlak Kazan’ın gözde öğle yemeklerinden biri olan Ploughman’s Platter bolca İskoç Yumurtası, çeşitli yeşillikler, peynirler ve enfes bir hardal sos içeren bir tabak. Aslında kökeni, Birleşik Krallık ülkelerinde yenen Ploughman’s Lunch yani – bir çiftçinin öğle yemeği – anlamına gelen bir yiyeceğe dayanıyor. Bu Çatlak Kazan harikası oldukça büyük bir tabakta geliyor ve dört kişilik bir porsiyon olarak görülüyor. Sabahları kendilerini şımartmayı seven cadı ve büyücüler Ploughman’s Platter’ı kahvaltıda da tercih edebilir.

FIREWHISKY

Daha kokusunun yayılmasıyla bile insanın içini ısıtan Firewhisky, cadı ve büyücüler tarafından oldukça tercih edilen bir lezzettir. İçinde tarçın ve baharat gibi notaları barındıran Firewhisky, Harry Potter evreninde de defalarca karşımıza çıkar;
Harry’ye bir aşk iksiri içirmeye çalışan Romilda Vane ona verdiği çikolataların içinde Firewhisky bulunduğunu söylemiş; Yedi Potter Savaşı’nın ardından ise Harry, Alastor Moody’nin anısına Firewhisky ile kadeh kaldırmıştır. Tıpkı Scotch’ını su veya sevdiğin bir içecekle birleştirmen gibi Firewhisky’i de birkaç damla su veya balkabağı suyuyla birlikte tüketebilirsin. Bunun için gideceğin bir numaralı yerse tabii ki Hog’s Head!

CHOCOLATE FROG

Adından da anlaşılacağı gibi Chocolate Frog, kurbağa biçiminde yapılan bir tür devasa çikolatadır ve büyücülük dünyasında oldukça fazla tüketilir. Ağızda eriyen sütlü lezzetiyle birlikte her paketten çıkan cadı/büyücü kartları da bu kadar popüler olmasında önemli bir etkendir. Çoğu kişinin koleksiyonunu yaptığı bu büyülü kartlardan bazıları ise oldukça zor bulunur. Biz Nicolas Flamel’i hala bulamadık!
Chocolate Frog’a, Honeydukes şekerlemeleri arasında rastlayabilirsin.

SHEPHERD’S PIE

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki akşam yemeklerinde sunulan Shepherd’s Pie (Çoban Turtası) içinde fazlaca et, patates ve sebze barındıran bir tür güveç. Harry, Profesör Lockhart’ın yanında cezaya kalacağı gün bu yemekten yemiş ve cezaya kalmaya dair korkularından dolayı maalesef keyfini çıkartmamıştır. Bu yüzden de Shepherd’s Pie birçok Potterhead’ın kursağında kalmıştır. Neyse ki, hazırlaması oldukça kolay bir yiyecek olduğundan evde de kendi Shepherd’s Pie tarifini yapman mümkün. Ama ben büyücü dünyasından şaşmam diyorsan bu güveç için gideceğin yer The Three Broomsticks!

PUMPKIN JUICE

Cadılar Bayramı ruhunu taşıyan Balkabağı Suyu tam bir güz içeceği! Hem Diagon Alley hem de Hogsmeade’de tadına varabileceğin Pumpkin Juice, içinde tabii ki balkabağı ve şeftali aromaları barındırıyor. Hogwarts’taki genç cadı ve büyücülerin favori içeceklerinden olan bu içeceğin kökeni aslında dolaylı olarak İskoçya’ya dayanmakta. Eski İskoç topluluklar evlerinin çevresinde dolaşan hortlakları korkutmak ve uzak tutmak için turplara korkunç suratlar kazıyarak fenerler yaparlardı, bu geleneğe de Turp Feneri adı verilirdi. Modern çağda ise bu turpların yerini, tabii Amerika’nın da etkisiyle balkabakları aldı ve kullanımları yiyecek/içecek dahil birçok alanda yaygınlaştı. İşte Cadılar Bayramı bu tür İskoç geleneklerinden ortaya çıktı. Bu konuda daha fazlası için buraya.Cadılar Bayramının Kökeni İskoçya’da

TREACLE TARTS

Geldik Harry’nin en sevdiği tatlıya! Birleşik Krallık ülkelerinde yenen geleneksel bir tatlı olan Treacle Tart içinde tereyağı, şeker şurubu ve bolca limon barındıran; ekşi kremayla birlikte servis edilen çıtır mı çıtır bir turta. Harry bu tatlıları o kadar seviyor ki Amortentia – yani koklayan kişiye çekici gelecek şekilde kokan o malum iksirin – etkisi altındayken Treacle Tart kokuları alıyor!
Profesör Snape’i bile gülümsetebilecek mutluluk kaynağı Treacle Tart da yine evde yapabileceğin Harry Potter lezzetlerinden.

BUTTERBEER

Butterscotch (karamel) tadında bir beer olarak olarak bilinen bu içeceğe Büyücülük Dünyası’nın birçok cazibe noktasında rastlamak mümkün. Hogwarts öğrencilerinin Hogsmeade ziyaretleri sırasında sıkça tükettiği ve ev cinlerini kolayca çarpabilen Butterbeer’ı, The Three Broomsticks (Üç Süpürge), Hog’s Head ve Leaky Cauldron (Çatlak Kazan) sefalarında deneyimleyebilirsin. Özellikle Üç Süpürge’nin sahibesi Madam Rosmerta’nın özel ve ekstra tatlı formülünü listenin başına yazmanı öneririz.

Dobby: Winky bir günde altı şişe Butterbeer içiyor, efendim.
Harry Potter: Eh, o kadar da sert sayılmazlar Dobby.
Dobby: Ev cinleri için sertler, efendim.

BERTIE BOTT’S EVERY FLAVOR BEANS

Bertie Bott’un Binbir Çeşit Fasulye Şekerlemeleri sayısız tat ve lezzetle karşına çıkıyor! Çikolata, marmelat, nane gibi oldukça lezzetli aromalar içerse de fasulye şeklindeki bu şekerlemelerin bir o kadar alışılmadık aromaları da mevcut. Tıpkı ıspanak, işkembe ve kulak kiri gibi! Biraz eğlenmek isteyen cesur büyücülerin tercih ettiği bu şekerlemelere Honeydukes’da ulaşabilirsin. Ama alışılmadık aromalardan kaçmak istiyorsan merak etme, bunun için de sana bir tavsiyemiz var. Yalnızca şekerlemelerin rengine bakman yeterli, o riskli olanlar garip görüntüleriyle hemen kendilerini belli ediyor!
Riski daha da arttırmak isteyenlerse bu şekerlemeleri gözlerini kapatıp tüketebilirler.

BONUS: SINGLE-MALT WHISKY

Evet, Büyücülük Dünyası’nda bile Single-Malt tüketiliyor. Single-Malt, Madam Maxine’in kanatlı atlarının (Abraxan) içtikleri yegâne içecek. Ve Abraxanlar kadar özel ve nadide yaratıkların Single-Malt tercih ediyor olması tabii ki bir tesadüf olamaz.
Lumos!

Etiketler
Paylaş