İskoçya Tatil Planı – 1 : Edinburgh Turları


İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, Avrupa’nın en özel şehirlerinden biridir ve kültürel dokularından, gizli saklı köşelerine keşfedilmesi gereken birçok cazibe kaynağı vardır. İskoçya seyahatinde bu etkileyici şehrin her bir noktasını kendi başına kat etmek için yeterli zamanı bulmakta yardıma ihtiyacın olabilir. Şanlısın ki Edinburgh ziyaretçilerine birbirinden harika turlar sunuyor. Birçoğu 1-2 saat gibi kısa sürelerden oluşan bu turlar zamanını en iyi şekilde değerlendirmen için tam da ihtiyacın olan şey. İşte Edinburgh ruhunu sana doyasıya yaşatacak fantastik turlar.

Büyülü Bir Harry Potter Yürüyüşü

JK Rowling’in, Harry Potter kitaplarını Edinburgh’da yazdığını biliyor muydun? Bu büyülü turda şehirdeki Harry Potter dünyasının tasarlandığı yerleri keşfedebilir, yazarın Hogwarts’a ve baş karakterlerine ilhamını nerelerde bulduğunu görebilirsin.
Ayrıca hangi Hogwarts evine ait olduğunu öğrenebilir, bir bilgi yarışmasıyla Harry Potter bilgini sınayabilir ve Tom Riddle’ın mezarını ziyaret edebilirsin. Tüm bunları diğer Wizarding World hayranlarıyla keşfedebileceğin iki saatlik bir tur seni bekliyor.

Tarihi Ve Hikayeleriyle Old Town

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Old Town mimarisi ve tarihi atmosferiyle ziyaretçilerini zamanda kısa bir yolculuğa çıkarıyor. Old Town sokaklarını keşfederken bir yandan deneyimli bir rehberden bölgenin tarihini ve önemli bilgilerini dinleyeceğin bu tur, sana Edinburgh seyahatinin en unutulmaz anlarını vadediyor.
İkonik Royal Mile Caddesi’nde, en önemli İskoç düşünürlerden biri olan Adam Smith’in heykelinden başlayacak tur Old Town’un derinliklerine uzanarak devam ediyor. Buraya ait dillere dolanmış halk hikayeleri ve masalları dinlerken Orta Çağ’dan kalma sokak ve pasajları gezecek ve Edinburgh’un sırlarını keşfedeceksin.
Edinburgh’un kalbinde sonlanacak turun ardından da çevredeki sayısız bar, restoran ve kafenin keyfini çıkarabilirsin.

Süre: 2 saat

Scotch Deneyimi Ve Tadımı

Dünyanın en büyük Scotch koleksiyonu olan ve Scotch dünyasının 7 harikasından biri olarak görülen Diageo Claive Vidiz koleksiyonunu ziyaret edeceğin bu turda inanması güç de olsa 4000’e yakın farklı Scotch seni bekliyor. Farklı Scotch aromalarıyla buluşacağın, Scotch’ın üretim ve olgunlaşma yolculuğunu keşfedeceğin bir maceraya hazır mısın?
Tercih eden Scotch sevenler, rehberli turun ardından McIntyre Galerisi’nde gevşerken bir yandan farklı Scotch bölgelerine ait Single Malt’ları karşılaştırabilecekleri bir deneyime de dahil olabilir. Deneyimli Scotch insanlarının eşlik edeceği bu tadım çok özel bir Scotch deneyimi. Kristal tadım bardağını da hatıra olarak evine götürebileceğini söylemiş miydik?

Süre: 50-75 dakika

Perili Yeraltı Mahzenleri Ve Mezarlık Turu

Korku meraklıları için özellikle hazırlanmış Edinburgh’un en perili bölgelerini keşfedebileceğin bu tur Greyfriars Kirkyard mezarlığının gezilmesi ve orada yatan adı çıkmış suçluların tüyler ürpertici hikayelerinin dinlenmesiyle başlıyor. Gotik mimariyle bezenmiş anıtların şahitliğinde mezarlığın gizli tarihinin keşfinin ardından Edinburgh’un yüzyıllar önceden kalma mahzenlerine gitmek için yeraltına iniliyor.
Bu yeraltı macerasında cadıların eski evlerinden paranormal aktivitelere kadar birçok şeyle karşılaşabilirsin. Mahzenlere giren bazı kişilerin hala orada olduğu söyleniyor!

Süre: 90 dakika (mahzenlerden çıkabilenler için:) )

Edinburgh Kalesi

İskoçya’nın en önemli yapılarından biri olan Edinburgh Kalesi’nin 3000 yılı aşkın tarihini ve İskoçya için önemini bir rehber eşliğinde keşfetmek kulağa harika gelmiyor mu? Hem de yoğun dönemlerde içeri girmenin saatler sürebileceği sıradan da kurtularak.
İskoçya’nın en çok ziyaret edilen noktası olan Edinburgh Kalesi’ne açılan bu yolculukta kalenin tüm ilgi odağı noktalarına; Argyle Bataryası, Hastane Binası, Batı Panoraması, kale zindanları, askeri hapishane ve daha birçoğuna dair özel bilgiler edinecek ve kalenin görkemli manzaralarına tanık olacaksın. Tur sonlandığında da kale müzelerini ve binalarını kendi zamanında, sıra beklemeden keşfetme şansın olacak. Kale binalarına girdiğinde artık en bilgili ziyaretçinin sen olacağından eminiz!

Süre: 90 dakika


İster Scotch deneyimi ister kentin büyülü tarihi için yolculuğa çıkıyor ol, umarız Edinburgh seyahatinin tadını doyasıya çıkarabilmen için sana yardımcı olmuşuzdur. Yakında Edinburgh şehir hayatına dair de sana söyleyeceklerimiz olacak. Buna da nereden başlayacağımızı çok iyi biliyorsun; tabii ki Princes Street.

O zamana dek;
Sláinte!