İskoçya’da Karşılaşabileceğin Hayvanlar


Highlands’in engin manzaraları, adaların iyot kokan sahilleri, Cairngorms’un sonsuz ormanları ve saymakla bitmeyecek birçok güzellik… İskoçya doğasının oldukça özel olduğu kuşkusuz. Peki bu doğanın asıl sakinleri kimler? Yolculuğumuzun bu adımında, seyahatinde karşılaşabileceğin İskoçya’ya özgü tüylü ve sevecen dostlarımıza konuk oluyoruz. Yolculuğunda sen de onları ziyaret etmek istersen diye bulundukları bölgeleri de dahil etmeyi unutmadık. İşte adları İskoçya’yla özdeşlemiş birbirinden özel hayvanlar.

Highland İneği

Highland İnekleri genellikle İskoçya’nın kibar devleri olarak bilinirler. Uzun boynuzları ve dökümlü kızıl saçlarıyla da kolayca ayırt edilebilirler. Bunlar sel gibi yağmurlara ve şiddetli rüzgarlara dayanabilen oldukça çetin hayvanlardır. Tıpkı Highlands halkı gibi! Adından da anlaşılacağı gibi bu inekler Highlands bölgesinde bulunur, özellikle doğu Highlands bölgesindeki Cairngorms Ulusal Parkı onları görmek için oldukça iyi bir yer.

Kızıl Geyik

İskoçya’yla özdeşleştirilen en heybetli hayvanlardan olan Kızıl Geyik, tüm Birleşik Krallık’taki en büyük memeli türüdür. Birçok daldan oluşan boynuzlarıyla İskoçya’nın vahşi yaşamının ayrılmaz bir parçasıdırlar ve İskoçya’ya özgü birçok hayvanın aksine bulunmaları nispeten kolaydır. Highlands bölgesinin dışında ülke çapındaki birçok dağ, orman ve adada onlara rastlayabilirsin.

Puffin Kuşu

Penguene benzese de aslında bir martı türü olan Puffin Kuşları, karakteristik siyah beyaz gövdeleri, minicik kanatları ve turuncu ayaklarıyla ayırt edilebilirler. İskoçya seyahatin boyunca birçok özel kuş görecek olsan da Puffin kuşlarını görmek – özellikle de sürü halinde yakalayabilirsen – seyahatinin en eğlenceli anılarından biri olacaktır. Genellikle Shetland ve Orkney gibi ülkenin en kuzeyindeki bölgelerde bulunun bu türü aynı zamanda Mull ve Staffa adalarında görebilirsin.

Dağ Tavşanı

Kamuflaj ustası Dağ Tavşanları mevsime göre renk değiştirebilmeleriyle ünlüdür. Yazın gri-kahverengi renkte bir görünümleri varken kışa geçildiğinde beyaza dönüp bulundukları ortama kusursuzca uyum sağlarlar. İskoçya’nın bu biricik tavşanının cin gibi gözleri ve kocaman kulakları vardır. Shetland’de oldukça çok rastlanan Dağ Tavşanları yine Highlands bölgesinde de görülebilir.

İskoç Yaban Kedisi

Birleşik Krallığa özgü son yaban kedisi olan İskoç Yaban Kedileri, insanlara hiç ihtiyaç duymadan yaşadıkları için görülmesi oldukça zor hayvanlardır. Çoğunlukla gri-kahverengi tonlarındadırlar, kabarık, göz alıcı bir kuyrukları vardır ve normal bir ev kedisine göre de çok daha büyüklerdir. Maalesef artık oldukça nadide konumdalar. Tahmin edilene göre sayıları yüzden az kalmış durumda ve soylarının tükenmesini önlemek için koruma çalışmaları sürüyor.

Boz Fok

“Gerçek foklar” olarak da bilinen bu fok türünü genellikle İskoçya’daki sahillerde, kayalıklara sırt üstü uzanmış halde görebilirsin. Deniz ve okyanuslarda seyahat edip farklı ülkelerde yaşayabilseler de birçok kişi, Boz Foklar’ın sağlığı için barınabilecekleri en iyi ülkenin İskoçya olduğunu söyler. Tüm İskoçya kıyı şeridi boyunca, özellikle de Moray Firth’de bu besili dostlarımıza Ekim-Kasım aylarında rastlaman mümkün.

Kızıl Sincap

Gri akrabalarına göre oldukça daha küçük olan yumuşak tüylü Kızıl Sincaplar, İskoçya’nın orman ve ağaçlık yaşamının vazgeçilmezlerindendir ve var olan popülasyonunun %75’i İskoçya’da yaşamaktadır. Kolayca korkabilen doğaları yüzünden onları ararken epey sessiz davranmak gerekir. Highlands ve Perthshire bölgelerinde bulabilirsin.

Ağaç Sansarı

19. yüzyılda soyları tükenme tehlikesini atlattıktan sonra İskoçya’yı evi belleyen Ağaç Sansarları, tilki ve Burma kedisi karması gibi görünen hayvanlardır. Ağaç tırmanma konusunda üzerlerine yoktur ve en çok tükettikleri yiyecek yabanmersinidir. Çikolata ve sarımsı renkteki tüyleri, sürmeli gözleriyle oldukça şirinlerdir. Zor bulunsalar da Highlands’in merkezi bölgelerinde onlara rastlayabilirsin. Dikkat et, Ağaç Sansarları misafirlerinin yemeklerini çalmayı çok severler.

Zengin İskoç vahşi yaşamından kalbimizde en çok yeri olan türleri seninle paylaştık. Seyahatin sırasında daha da fazlasını göreceğine eminiz. Ayrıca yolun Highlands’e düşerse Loch Ness’e uğramayı unutma. Belki o fantastik göl canavarıyla bile karşılaşabilirsin!

Paylaş