İskoçya’nın Tek Boynuzlu Atlarının Sırrı

Bir ülkenin milli hayvanının o ülkenin karakterini temsil ettiği söylenir. Birçok ülke de – tıpkı spor takımları gibi – başkalarının gözünü korkutacak vahşi hayvanları sembolleştirmeyi tercih ederler. Ama İskoçya’ya geldiğimizde bu durum biraz daha farklıdır. İskoçya’nın milli hayvanı tek boynuzlu attır. Bu bilgi ilk duyunca “Zaytung mu acaba?” dedirtse de aslında tek boynuzluların İskoç kimliğinde yüzyıllardır özel bir yeri vardır. İskoçya seyahatinde ister Edinburgh Kalesi’ni ziyaret et ister Glasgow parklarında yürüyüş yapacak ol, gittiğin birçok yerde tek boynuzlu at yapılarıyla karşılaşman mümkün. 9 Nisan Ulusal Tek Boynuzlu At Günü yaklaşırken bugünü masalsı tek boynuzluların sırtlarında geçiriyor, İskoç kültüründeki yerlerini keşfediyoruz.

Kralların Gücü Adına

15. yüzyılda Avrupa’nın asilleri, oldukça vahşi ve alışılmadık hayvanları amblemlerinde kullanmaya başlamıştı. İngiltere aslanı, Fransa oklu kirpiyi, İspanya ise kartalı benimserken İskoçya’da da Kral 1. James tek boynuzlu atı seçmişti. Bu tercihin nedenleri günümüzde pek bilinmiyor olsa da tek boynuzlu atlar masumiyet ve güç ile ilişkilendirilen hayvanlardır. Aynı zamanda oldukça gururlu ve ehlîleştirilemez olmalarıyla bilinirler – tam da insanların İskoç halkını tarif etmekte kullandığı iki özelliktir bu. Ayrıca bazı kişiler Kral James’in bu tercihinin, orta çağ romanlarında Büyük İskender’in atının tek boynuzlu olarak bahsedilmesinden kaynaklandığını söyler.

Peki Neden Zincirle Bağlanmış?

İskoçya’yı temsil eden tek boynuzlu at, hep altın bir zincirle bağlanmış halde görünür, bu zincir genellikle boyun kısmından başlayıp atın tüm bedenini çevreler. Eski çağlarda tek boynuzlu atın hayvanlar alemindeki en güçlü hayvan olduğuna inanılırmış ve efsaneye göre sadece gerçek kralların gücü bu hayvanları esir tutmaya yetermiş. Yani atın boynundaki bu zincir, tek boynuzlu atı bile boyunduruğuna alabilen İskoç krallarının gücünü simgeliyor.

9 NİSAN: ULUSAL TEK BOYNUZLU AT GÜNÜ

Evet! İskoçya’da gerçekten Ulusal Tek Boynuzlu At Günü diye bir özel gün vardır ve bu fantastik gün her yıl 9 Nisan’da kutlanır. Adını İskoçya’yla özdeşleşmiş özel hayvandan alan bu kutlama, özellikle çocuklar tarafından coşkuyla kucaklanır. 9 Nisan’da gökkuşağı ilhamlı kurabiyeler yapılır, kostümler giyilir ve tek boynuzlulara dair mitler anlatılır.
Aslına bakılırsa, tek boynuzlu atların varlığı günümüzde o kadar da mitik sayılmıyor. Doğal Tarih Müzesi’nde çalışan Adrian Lister adlı bir profesörün çalışmalarına göre tek boynuzlu atlar 40,000 yıl önce yaşamış bir gergedan türünün uzaktan akrabalarıymışlar. Yani eğer bu gergedan türü günümüze ulaşsaydı tüm İskoç toprakları tek boynuzlularla çevrili olabilirdi.
Ama bir bakıma hala öyle!

İskoçya’nın En Meşhur Tek Boynuzlu Atları Nerelerdedir?

Thistle Şapeli, St. Giles Katedrali
Mercat Haçı, Edinburgh Old Town
St. Andrews Üniversitesi, St. Andrews
Delgatie Kalesi, Aberdeenshire
Linlithgow Sarayı, Batı Lothian
Springburn Parkı, Glasgow
Edinburgh Kalesi, Castle Rock

Ve daha sayısız yerde!

Tek Boynuzlu Atlarla İlgili 5 İlginç Bilgi

1 – Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde, Lord Voldemort hayatta kalmak için tek boynuzlu at kanı içiyordu.
2 – Bir efsaneye göre, tek boynuzlu atlar bir yalancıyı tespit edebilir ve boynuzlarıyla kalplerini deşebilirdi. Neyse ki, Pinokyo İskoçya’da doğmamış!
3 – Ünlü balet Rainer Krensetter, Avrupa’nın en büyük bağış etkinliklerinden bir olan Life Ball’a bir tek boynuzlu at kostümüyle katılmıştır.
4 – Unicorn kelimesi Latince unus (bir) ve cornu (boynuz) kelimelerinden geliyor.
5 – Michigan’daki Lake Superior State University’de öğrencilerin tek boynuzlu at avlamak için izin almaları mümkün. Ivy League okullarından biri olmamalarına şaşmamalı!

Gelecek sene Ulusal Tek Boynuzlu At Günü’nü kutlarken kadehlerimizi hayal ve hikayelerin gücüne kaldırmayı unutmayalım!

Sláinte!

Paylaş