Şehirden Doğaya Açılan Kapı: Water Of Leith


Water of Leith Patikası Edinburgh’da yer alan halka açık bir yoldur ve şehrin merkezinden Leith Limanı’na akan aynı isimli nehrin yanında bulunur. Biraz uzaklaşmak ve ünlü İskoç doğasını şehirden ayrılmadan deneyimlemek isteyenler için bulunmaz bir güzellik olan Water of Leith Patikası, İskoç Ulusal Modern Sanat Galerisi ve Kraliyet Botanik Bahçesi başta olmak üzere birçok cazibe noktasını çevresinde barındırır. Seni bugünkü yazımızda, Edinburgh ziyaretinin bir parçası olması kaçınılmaz olan bu özel nehir ve patikayla tanıştırıyor, Edinburgh’un gizli cevherlerine adımımızı atıyoruz.

Edinburgh’yu Sırtında Taşımak

Yüzyıllar boyunca Water of Leith, şehir hayatının sorunsuz devam etmesi ve gelişmesinde kilit bir rol oynamıştır. Nehrin hızlı akışından sağlanan güç, 70’ten fazla noktada su değirmenlerine aktarılmış, un, ahşap, kâğıt, tekstil ve birçok metal ürünün üretilmesini sağlayarak şehirdeki birçok kasabanın kurulmasına yardım etmiştir. Bu kasabaların birçoğu da şehrin günümüzdeki yerleşim yerlerine dönüşmüştür.
Nehir aynı zamanda Edinburgh’un endüstriyel bir şehir olmasında da pay sahibiydi; yapay liman inşa edilinceye dek nehrin gelgite göre şekillenen ağzı, gemilerin geçmesi için alan yaratmış, ahşap, şarap ve Scotch ticaretlerinin gelişmesine katkı sağlamıştır.
Halka açık bir patika yapma fikriyse ilk kez 1949 yılında ortaya atılsa da gerekli inşaatlar ancak 1973 yılında başlamış ve Water of Leith Patikası 2002 yılında tamamlanmıştır.

Seni Nasıl Bir Parkur Bekliyor?

Balerno’dan başlayıp Leith’te son bulan yürüyüş yolu toplamda 19.6 kilometre uzunluğundadır ve yaklaşık 5 saat gibi bir sürede tamamlanabilmektedir. Spylaw Park, St. Bernard’s Well, Sandport Place gibi bölgelerden geçeceğin parkuru birkaç mola yeri belirleyerek de planlayabilirsin. Bizim önerimizse; yürüyüş deneyimini ikiye bölmen.
Dean’s Village’a ulaştığında biraz dinlenmek için yalnızca dakikalar uzaklıktaki şehir merkezine gidebilirsin. Özellikle koleksiyonunda 90’dan fazla Single Malt ve 20’den fazla uluslararası Scotch olan Teuchters Bar, bu moladan beklentini fazlasıyla karşılayabilir.
Ayrıca yürüyüşün sırasında dinleyebileceğin, bizzat Water of Leith Koruma Vakfı’nın hazırladığı bir sesli rehber bulunuyor. Patikayı yirmi bölgede ele alan bu sesli rehberin yolculuğunu güzelleştirecek tavsiyelerinden yararlanmanın bu deneyimi güzelleştirmesi oldukça olası.
Yolun tamamı bisikletle keşfedilmeye, çoğu bölümü de tekerli sandalyeyle geçilmeye uygun. Patika için detaylı bir haritayı saat 10:00-16:00 saatleri arasında açık olan ziyaretçi merkezinden edinebilirsin.

Cazibe Noktaları

Patika ayrıca içinde birçok cazibeli noktayı da barındırıyor. Yürüyüşünü, kültür ve daha büyük bir doğa deneyimiyle harmanlamak istersen de İskoç Ulusal Modern Sanat Galerisi’nde Alexander Nasmyth’in ünlü Robert Burns portresinden Joseph Mallord William Turner’ın romantizm kokulu resimlerine kadar birçok sanat eseriyle gözlerine ziyafet yaşatabilirsin.
Ziyaretçilerine adeta bir terapi etkisi yaratan Kraliyet Botanik Bahçesi’nin enfes manzaraları ve özel bitki koleksiyonuyla da yürüyüşünü taçlandırmanı tavsiye ederiz. Ayrıca kendisi de Yaban Hayat Sahası olarak tayin edilmiş nehir, birçok yabani çiçeğe, çarpıcı ağaçlara, 80’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Şanslıysan yürüyüşün boyunca Balıkçıllgiller, Büyük Tarakdişler, Yalıçapkınıgiller gibi farklı türlerde kuşlarla karşılaşabilirsin.
Yol boyunca diğer görmek isteyebileceğin cazibe noktalarıysa; Colinton Village, Union Canal, Murrayfield Stadyumu ve Stockbridge.

Birçok insan Edinburgh ziyaretinden Water of Leith Patikası’nın farkında bile olmadan dönüyor ve barındırdığı güzellikleri görme şansını yakalayamıyor. Bu nedenle, seyahatini yılın hangi vaktine planlarsan planla, bu biricik yürüyüş yolunun sana sakinliği ve durağanlığıyla güzel bir İskoçya deneyimi yaşatacağına şüphen olmasın. Böyle birbiriyle benzeşmeyen cazibeleri içinde barındırmak da Edinburgh’u bu kadar özel bir şehir yapan özelliklerden yalnızca bir tanesi.
Patikamızın şimdilik sonuna geldik. Edinburgh seyahatini doyasıya yaşaman için yeni yazılarla yanında olmaya devam edeceğiz.

Sláinte!

Paylaş