Yılın En Pembe Zamanı: Kiraz Çiçekleri Açıyor


Birçok insan Cherry Blossoms – yani kiraz çiçeklerinin – yalnızca Japon kültürüne özgü olduğunu düşünse de bu narin pembe çiçeklerin en iyi deneyimlenebileceği yerlerden biri aslında İskoçya’nın başkenti, Edinburgh’tur. Sakura adıyla da bilinen ve şehrin dört bir yanını saran bu kiraz çiçekleri, Edinburgh’nun konuklarına sunduğu güzelliklerden biridir.
Bu çiçekler birçok kültürde baharın habercisi ve yenilenmenin sembolü olarak görülürler. Biz de bahar yaklaşırken ve her yeri çiçek kokuları sarmaya başlamışken yeni bir sayfa açıyor, Edinburgh’un çiçek açan noktalarına doğru yola çıkarak baharı birlikte getiriyoruz!🌸

İskoç Baharının Dayanılmaz Hafifliği

İskoçya’yı bahar mevsiminde ziyaret edeceksen Mart, Nisan ve Mayıs ayları boyunca ortalama 7 ila 13 derece arasında bir sıcaklık bekleyebilirsin. İskoçya her mevsimde başka güzelliklerini ortaya çıkarsa da kim seyahatini sonuna kadar açmış fulyalar, çan çiçekleri, orman gülleri ve tabi ki kiraz çiçekleri arasında geçirmek istemez ki? Ülkenin normalde sert olan havasının yumuşamaya başladığı, çetin rüzgarların yerini hafif esintilere ve tatlı hayvan uğultularına bıraktığı bu mevsimde keyif alacağın birçok aktivitede bulunabilir, enfes manzaralarla karşılaşabilirsin. Bunların başında da Cherry Blossoms geliyor.

Baharın Müjdecisi Pembeler

Kiraz çiçeklerinin baharın simgesi olması boşuna değildir. Onlar güzellikleriyle bulundukları ortamı değiştirmelerinin yanında eşsiz kokularıyla da insanın tüm modunu değiştirme gücüne sahiplerdir. Bu yüzden de gastronomi alanından güzellik sektörüne kadar birçok farklı noktada tercih edilirler. Ayrıca onlar için her yıl Amerika’nın Washington eyaletinde düzenlenen National Cherry Blossom Festival dahil olmak üzere birçok festival ve kutlama yapılır. Neden mi? Çünkü pembe güzeldir!
Dream pop kraliçesi Lana Del Rey’in Cherry Blossom adlı bir şarkısı olduğunu da unutmayalım.
Yalnız, tıpkı şarkıda da söylendiği gibi, kiraz çiçekleri sırlarını kolayca açık etmezler. Bunun için de yapılacak en iyi şey bolca Cherry Blossom manzarası görmektir.

Kiraz Çiçeklerini Nerede Görebilirsin?

The Meadows

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Old Town’un biraz güneyinde bulunan The Meadows, tarihi yüzyıllar önceye dek uzanan halka açık bir parktır. Sakura ağaçlarının bir kemer oluşturduğu yürüyüş yolu da ülkedeki en çok fotoğraflanan kiraz çiçeği manzaralarından biri.

Kraliyet Botanik Bahçesi

Kiraz çiçeklerini görmek için Edinburgh’un önemli cazibe noktalarından biri olan Kraliyet Botanik Bahçesi’ne giderek bir taşla iki kuş vurabilirsin. Konuklarına terapi etkisi yapmasıyla bilinen bu cazibe noktasındaki kiraz çiçekleri de tüm yılına mutluluk katacak anlardan olacaktır!

St. Andrew Meydanı

Çiçeklerin bahar ışığıyla boyandığı St. Andrew Meydanı bolca Sakura içerir! Öyle ki, meydanda bulunan 45 metre yüksekliğindeki Melville Anıtı, bahar zamanlarında kiraz çiçekleri yüzünden kısmen görünmez hale gelebilir.

Starbank Parkı

Birçok İskoç nehrinin halici olan Firth of Forth’un hemen kıyısındaki Starbank Parkı, konu kiraz çiçekleri olduğunda bölgenin gizli kalmış cevherlerindendir. Tıpkı Meadows’daki ünlü kemer gibi Sakura ağaçlarının iki yanını çevrelediği bir patikaya sahip olan Starbank Parkı, sakinliği ve dostane kuş sesleriyle içini huzurla doldurabilir.

Princes Street Gardens

Yine Edinburgh’un en büyük cazibe noktalarından Princes Street’in hemen yanında bulunan Princes Street Gardens özellikle şehrin merkezinden uzaklaşmak istemeyenler oldukça elverişli bir seçim olacaktır. Bu bahçe alanı Edinburgh Kalesi’nin gölgesinde uzandığı için kiraz çiçekleriyle birlikte İskoçya’nın en çok ziyaret edilen kalesini de fotoğraflayabilirsin!

Kyoto Friendship Garden

Tarihi 16. yüzyıla dayanan Lauriston Kalesi’nin sınırları içinde yer alan Kyoto Friendship Garden, Edinburgh ve Kyoto’nun kardeş şehir olarak ilan edilmesini kutlamak amacıyla 2002 yılında açılmış halka açık bir bahçe. Elbette içinde bolca Sakura barındırmasına şaşmamalı! Bahçeyi gezip enfes manzarasının keyfini çıkarırken yine kale bahçelerinde bulunan Mimi’s Bakehouse’un ödüllü tatlılarıyla gününe lezzet katabilirsin.

Tattu Restaurant

Eğer kiraz çiçeği mevsimini kaçırırsan üzülme! New Town’da yer alan Çin lokantası Tattu, konuklarına yılın 365 günü kiraz çiçeği deneyimini yaşatıyor. Neredeyse tavandan masalara kadar uzanan enfes kiraz çiçekleri arasında unutulmaz bir akşam yemeği seni bekliyor.

Tabii çiçeklerden bu kadar bahsedip de Lowland’den söz etmemek olmaz. Barındırdığı arpa tarlaları, çiçekler ve yemyeşil ovalarla baharı doyasıya yaşayan İskoç bölgelerinden biri olan Lowland’in Scotch’ları da haliyle baharın ruhunu taşır. Tıpkı bahar mevsimi gibi narin ve rahat içimleri, çiçek ve ot rayihalı aromalarıyla bu Scotch’ların baharın en güzel eşlikçilerinden biri olacağı kesin.

Sláinte!