SCOTCH Severler için Hediye Rehberi -2021


Scotch severler için hediye seçiminde geçtiğimiz yıl bir söz vermiş ve daha fazla viski taşı yok demiştik! İskoç ve Scotch kültürüne dair alternatif hediye seçenekleri için 2021’de de iddiamızı sürdürüyoruz.

1. Viski Sözlüğü


Scotch yolculuğuna yeni başlayacaklar için en güzel hediyelerden biri girdikleri bu yeni dünyanın dilini öğrenmelerini sağlayacak kaynaklardır. Üretiminden olgunlaşmasına Scotch’ı özel kılan birçok şey vardır ve bunları okuyarak keşfetmek de ayrıca keyiflidir. Tanınmış Viski Uzmanı Ian Wisniewski’nin hazırladığı bu sözlük, Scotch tarihinden klasik kokteyl tariflerine kadar birçok giriş seviyesindeki konuyu inceliyor. Sen de bu sözlüğü bir Scotch meraklısına hediye edip kütüphanesine her zaman başvuracağı bir Scotch kaynağı kazandırabilirsin.

2. Kişiselleştirilmiş Viski Bardakları

Farklı bardakların viski tadı üzerinde farklı etkileri vardır ve bunu, bu bardaklar ile tadım yaparken çabucak keşfedebilirsin. Arkadaşın için üzerinde baş harfinin olduğu farklı viski bardaklarından mataraya uzanan bir set oluşturabilir ve özel bir hediye verebilirsin. Bu hediyeyi el emeği ve daha özgün bir hale getirmek istersen sana bir önerimiz daha var: kaligrafi konusunda çalışan Ebru Kefeli. Hesabına göz attığında ne demek istediğimizi anlayacaksın 🙂

3. Scotch Karafı


Şişesi açıldıktan sonra Scotch’ın karakterini kaybetmemesi için oksijenden korumak gerekir. Bunu yapmanın en iyi ve elbette kendi şişesinden sonraki en şık yolu da korunaklı bir karaf edinmektir. Böyle şık bir hediye birlikte keyifle paylaşılacak anlar hediye etmenin de güzel bir yolu olacaktır.

4. World Whisky – Viski Dünyası Kitabı

Scotch’un yanı sıra diğer viski türlerine de merakı olan, farklı viskiler, kökenleri ve popüler oldukları yerler hakkında her şeyi öğrenmek isteyen birinin çok seveceği bu kitap sadece bilgilerle dolu değil. Aynı zamanda farklı viski türlerinin güncel fotoğraflarına da yer verilmiş ve bu sayede elinin altında her zaman ulaşabileceğiniz bir görsel arşive de sahip olabiliyorsun. Damıtma evlerinin sırları dahil olmak üzere, viski üretiminin farklı yönleri hakkında da birçok bilgi yer alan bu kitap viskiye merakı epey arttırabilir. Eğer bunun yerine bu yolculuğa yeni başlamış biri için başucu kitabı olacak kitaplardan bir kutu hazırlamak istersen, senin için hazırladığımız bir başka listeye bakmanı öneririz.

5. EKOSE EKOSE EKOSE!


Ekose deseninin İskoç kültüründe çok özel bir yeri vardır. Bu yüzden bir Scotch severi kalbinden vurabileceğin noktalardan biri de ona ekose desenli bir hediye almak olabilir. Gömleklerden, kaşkollara, mutfak aksesuarlarından hayvan giysilerine kadar her alanda ekose hediyelerle karşılaşabilirsin. Hediyeyi almadan bu desenin tarihine doğru bir yolculuğa çıkmak istersen buradaki yazı tam da bunun için.

6. Kişiselleştirilmiş Jigger

Yolculuğunda belli bir yere gelmiş ya da biraz da kokteyllere meraklı Scotch severler, kendilerine ve sevdiklerine özel karışımlar hazırlamaya bayılır. Bu noktada da kişiselleştirilmiş bir Jigger ellerini kolaylaştırabilir, yılbaşı veya herhangi bir günde kolayca parti ruhuna girmelerini sağlayabilir. Özellikle Scotch kokteylleri sevenler için harika bir seçenek.

7. Farklı Scotch Bardakları


Eğer evinde zaten Glencairn bardaklarından olan bir Scotch severe hediye bakıyorsan, sıra yeni bardaklarda olabilir. Üstelik Scotch kültüründe farklı bardak çeşitleri oldukça önemlidir ve deneyime katkısı büyüktür. Örneğin, içki yarışmalarının resmi bardaklarından NEAT Artisan Spirits Bardağı hoş bir seçim olabilir. Farklı tasarımıyla neden yarışmalarda tercih edildiğine gelirsek, viski uzmanları bu bardağın geniş yüzey alanının daha fazla aromanın ortaya çıkmasını sağladığını, kıvrımlı kenarların girdap ve buharlaşmayı artırdığını ve bardağın şeklinin burun yanması hissini ortadan kaldırdığını söylüyorlar. NEAT, bu bardak çeşitlerinden sadece biri; tulip, copita ya da belki de karışım sevenler için highball… Sence de klasik seçimler yerine hoş birer hediye olmazlar mı?

8. EDINBURGH Whisky Academy Kursları


Scotch tutkusunu bir de diplomayla taçlandırmak isteyenler için Edinburgh Viski Akademisi’nin eğlenceli ve güncel içeriklerden oluşan eğitimleri güzel bir seçenek olabilir. Tanıdığın Scotch sever, ister Single Malt alanında bir diploma isterse bir tadım uzmanı olmak istiyor olsun EWA’nın kurslarından birini hediye aldığı için çok mutlu olacağına eminiz.

Şimdi gecikmeden birini seçme ve alma zamanı!

Etiketler
Paylaş