Yeni Başlayanlar için 5 Viski Kitabı

Tıpkı Scotch seçimi yaparken sayısız seçenekle karşılaştığımız gibi konu kitaba geldiğinde de biz Scotch sevenler yine aynı zenginlikle karşılaşıyoruz. Bazı kitaplar hep merak ettiğiniz soruların cevaplarını verebilecek temel eğitimsel bilgilerle doluyken bazıları farklı İskoç viskilerinin incelenmesi veya tadımına ayırabiliyor sayfalarını. Viski anlayışının en iyi içerek gelişebileceğini düşünsek de yeni başlayanlar için okumaktan daha iyi bir yol düşünemiyoruz.
İşte içindeki bilgilerle bir sonraki Scotch deneyiminizi güzelleştirebilecek 5 viski kitabı:

1. World Whisky – A Nation By Nation Guide to The Best: Charles Maclean

Altı yüz elliden fazla viski ve birçok damıtım evi turunu içeren bu kitap özellikle farklı viskiler ve bileşenleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin başucu kitabı olabilir. Nasıl bir Scotch sever olursanız olun Charles Maclean’in derinlemesine tadım notları ve ünlü İskoç damıtım evlerinin sırları arasında kendinize göre bir Scotch keşfedebileceğinizden eminiz. Ayrıca sayfaları Scotch görselleriyle dolu bu kitabı okuduktan sonra kendinizi Scotch etiketi okuma konusunda da ustalaşmış bulabilirsiniz.

2. Whisky – A Tasting Course: Eddie Ludlow

Adından da anlaşılacağı gibi Eddie Ludlow’un bu kapsamlı kitabı viski tadımına dair bilmeniz gereken neredeyse her şeyi barındıran bir bilgi pınarı. A Tasting Course’u okuyanlar için is notaları olan bir Islay viskisiyle meyvemsi tatta bir Speyside viskisini ayırt etmek artık çok da zor olmayacaktır. Kitabın son bölümündeki kokteyl tarifleri de sizi Scotch gecelerinin aranan kişisi yapabilir!

3. 101 Legendary Whiskies: Ian Buxton

“En iyi viskinizden bir tane, lütfen.”
Scotch yolculuğu yeni başlayanlar için viski seçimi ve hangi viskinin daha iyi olduğu gibi sorular da merak edilenlerin başında gelir. Viskinin bir keyif içkisi olduğunu ve kişinin ağız tadına göre yapılacak seçimin de değişeceğini düşünsek de Scotch tarihine adını yazdırmış bazı viskilerin olduğunu da göz ardı edemeyiz. İskoçya’nın en sevilen Single Malt viski markalarından birinin eski pazarlama yöneticisi Ian Buxton’ın seçimiyle 101 efsanevi viski ve onları efsanevi kılan özelliklerini bu sayfalar arasında keşfedebilirsiniz. Diageo adıyla sık sık karşılaşırsanız da şaşırmayın.

4. Whisky Distilled: Heather Greene

New York’un ilk kadın sommelieri Heather Greene’ın kitabı erkek ağırlıklı viski dünyasına taze bir bakış açısı sunuyor ve özellikle Scotch severler için başka yerlerde kolay bulunmayacak, deneyime dayalı bilgiler içeriyor. Ama bizim sözümüze güvenmek zorunda değilsiniz, gelin ünlü Şef Anthony Bourdain kitaba dair neler demiş bir bakalım; “Viskiyle ilgili konuşurken – veya ondan bahsederken bile – aptal gibi görünmenin vahameti gün geçtikçe artıyor. Bunun sizin başınıza gelmesine izin vermeyin. İçtiğiniz şeyi bilmelisiniz ve Whisky Distilled kitabıyla Heather Greene bunu sizin için kolaylaştırıyor. Bu temel kitap büyük bir keyif verirken size viski hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacak, içinizde hemen viski içme isteği uyandıracak ve bu yolda rehberiniz olacak.”
https://www.goodreads.com/book/show/20821110-whiskey-distilled

5. The Pocket Guide To Whisky: Blair Bowman & Nikki Welch

2017’de yayımlandığından beri birçok Scotch severin cep kitabı olmuş bu eğlenceli kitap viski dünyasını koca bir metro haritasına dönüştürüyor. Single Malt viskiler için hangi durakta inmeniz gerektiğini, Johnnie Walker için nerede aktarma yapacağınızı ve en sevdiğiniz harman viskileri nerede yudumlayacağınızı bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Ama şimdiden uyarıyoruz, bardağınıza dalıp ineceğiniz durağı kaçırmayın, aktarmada indirim yaptıklarını sanmıyoruz.

Viskinin doğaya ne kadar bağlı bir içki olduğunu biliyoruz ve bu kitapları da bulabileceğiniz en doğa kokan yerlerde okumanızı tavsiye ediyoruz. Okurken faydalanmanız için Scotchpedia viski ansiklopedimiz de sizi bekliyor olacak.
Scotch yolculuğumuzun sıradaki durağı için takipte kalın.

Sláinte!