Ana SayfaSıkça Sorulan Sorular (SSS)

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Viskiye dair aklınıza takılan ne varsa işte burada! Viskinin bundan sonraki kısmını sorup cevap şeklinde işliyoruz. Siz sorun, biz söyleyelim.

Viskideki şeker oranı nedir?

Viskide 0 gram şeker bulunur. Günümüzde bazı markalar şişelerinin arkasına yağ, şeker, kalori oranlarını yazmakta, ama tabii kaliteli ve güvenilir viskiler için bunu söyleyebiliyorum.

Bardak seçimi önemli mi?

Birçok viski bardağı da en az viski seçimi kadar önemli.

Klasik bir tadım bardağı olan copitadan başlayalım. Bizim koklama veya tadım bardağı adını verdiğimiz copita, viskinin karakterini anlamak için iyi bir bardaktır. Farklı içkilerin tadımı için de uygundur. Ayak kısmından tutulması viskinin ısınmasını önler ve dar ağzı aromaları daha yoğun hissetmenize olanak tanır.

Glencairn tipi bardak ise hem tadım için hem de günlük içim için uygundur. Viskiyi bardakta çevirmek kolaydır. Viskinin havalanmasını sağlar.

Tumbler, şekil olarak gözlerimizin aşina olduğu klasik kadeh görüntüsüne yakındır. Bazı tumbler bardaklar bildiğimiz kısa bardak olarak karşımıza çıksa da biraz daha uzunu gibi düşünürsek, önceki iki bardak örneğine göre çok daha geniş bir ağzı vardır. Bu da, aromanın kolay kaçmasına neden olabilir. Basit karışımlar ile tercih edilebilir.

Kocaman bir çay bardağı gibi görünen Canada glencairnde sıra. Her tür viskide başarılı sonuç verdiğini söyleyebilirim. Elin temas ettiği alanın artması, viskinin erken ısınmasına sebebiyet verebilir.

On the rocks ise geniş ağız kısmı sayesinde bol buzla içim kolaylığı sağlar ve dünyadaki en yaygın viski bardağı diyebilirim. Ağız genişliği sebebiyle sek içimde aromaların kaçma ihtimali bulunur.

Fakat ben tüm tanıttığım kadehler dışında ağzı dar olan kadeh türlerini öneririm. Çünkü aromayı tutmak ve içtiğiniz viskinin tadına varmak konusunda böyle kadehlerden çok daha fazla verim alırsınız.

Kaç çeşit viski vardır?

Viski çeşitleri üretildikleri ülkeye, üretim yöntemine ve kullanılan ham maddeye göre farklılık gösterebilir. Mesela İskoç, Amerikan, İrlanda, Japon veya Kanada viskileri ve bunların kendi içinde kırılımları bulunmaktadır.

Örneğin; İskoçya’da Single Malt, blended malt, single grain, blended grain ve blended viskiler üretilir. İrlanda ve Japonlarda da aynı türler varken Amerika’da ağırlıklı olarak bourbon ve rye (çavdar) viskisi üretilir.

Viski ile ne yenir?

Sorunun cevabını basit mantık ile bulmak mümkün. Viskinin hissedilen temel aromaları yanında ne gider konusunda bize yardımcı olur. Taze meyveler; elma, armut, çilek, orman meyveleri, tropik meyveler mesela… Tatlı şarap fıçısı belirgin olan viskiler ile özellikle zengin meyveler; kuru erik, kuru incir, gün kurusu kayısı mesela. Füme tatlar; isli peynirler, füme balıklar, kuru etler.

Bitter çikolata ve kuruyemiş, viski içerken tüketilen temel atıştırmalıklar olarak hafızalara kazınmıştır. Ülkemizde gurmelik alıp başını gidince, bu işlerin de bir kültür olduğu gerçeği kabul gördü. İyi ki de böyle oldu, viski tüketimi konusunda da insanlar bilinçlenme ihtiyacı hissettiler. Dolayısıyla artık bitter çikolata ve kuruyemiş dışında viskiye eşlik eden başka yiyecekler de var.

Lakerda gibi marine balıklar ile de viski eşleştirilebilir ama tuza dikkat. Viskinin yannda lahmacun bile yenebilir. Kuzu eti, ateşte pişmiş etler, sakatatlar ve fırında hamurlar da uyumlu ise neden acısız, az yağlı bir lahmacun da olmasın.

Viski nasıl içilir?

Bu soruya her zaman aynı cevabı veririm; viski bir keyif içkisidir, nasıl alıyorsanız o keyfi öyle için.

Sek içilmesi konusunda ısrarcı olanlar tam olarak haksız sayılmazlar ancak viskinin nerede, saat kaçta, nasıl bir motivasyon ile içildiği de önemlidir. Amaç viskinin tatlarını en saf hali ile hissetmek, onu tanımak ise en iyi yolun sek içmek olduğunu düşünürüm hep. Özellikle single malt ve uzun yıllar olgunlaşmış değerli viskiler için sek veya 2 damla serin su tavsiyem. Su, alkol derecesini birkaç derece aşağıya alarak burnun koku alma yeteneğini artırır. Aynı zamanda sudan kaçan aromalar da yakalanmış olurlar.

Single malt viskilere buz atılmasını önermesem de, 16 yıldan genç olan viskiler için buzun tercih edilebileceğini söyleyebilirim. Bizim gibi sıcak iklimin hakim olduğu coğrafyalarda buz ile içim ferahlatıcı olması sebebiyle keyif vericidir. Ancak unutulmamalıdır ki, kalitesiz buzlar kontrolsüz sulanmaya sebep olacaktır.

Yine de en başta söylediğimi unutmayın. Ben ya da başka bir uzman ne dersek diyelim, mesele senin keyfince sonuçlanır.

Viski nasıl saklanır? Son kullanma tarihi var mıdır?

Viski, damıtılmış ve sonradan bozulabilecek bir şey eklenmemiş bir içki olduğu için bozulma olasılığı yoktur. Ne küflenir, ne köpürür fakat şunu da unutmamak gerekir ki sıcak, alkolün uçmasını sağladığı için güneş altı, kalorifer yanı gibi ortamlardan uzakta muhafaza etmeli, her zaman ağzı sıkıca kapalı ve gölge, serin bir ortamda tutmalıyız.

Viski nasıl yapılır?

En başta su, tahıl ve maya üçlüsüne ihtiyaç var. Madem scotch diyoruz, şunu da söyleyeyim. Söz konusu İskoç viskisi üretimiyse, arpa diğer malzemelerden bir adım önde diyebiliriz. Saydığım maddeler dışında kullanılan maddeler de var elbette. Ben konuyu temelden anlatmaya başlıyorum ki aklınızda iyice yer etsin. Üretim aşamaları kabaca şu başlıklarla anlatılabilir; maltlama, lapalama, fermantasyon, damıtım, olgunlaşma. Bunlar dışında iklim şartları, fıçıya sinen aromalar da viskinin ortaya çıkış sürecinde önem taşır.

Viski neye göre seçilir?

Viski seçerken önceliğiniz elbette damak zevkinizdir. Viski aynı zamanda bütçeye göre de seçilir.

Viski seçebilmek için viski kültürüne az da olsa hakim olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Her zaman ilk tavsiyem, zengin aroma yelpazesi, doğallığı ve ustalık eseri olmasından dolayı İskoç viskileri olacaktır. Çok geniş bir fiyat aralığı da farklı tercihler için avantajlıdır bu viskilerde. Bölgeler, kullanılan fıçı cinsleri, yıllanma süreleri ve renkleri bize viski tercihlerimiz için yol gösterici olacaktır.

Viski taşı nedir?

Viski taşı, viskiyi serin içmeyi tercih edenler için üretilen bir aksesuardır. Mermer, plastik, çelik, alüminyum gibi farklı farklı malzemelerle üretilse de en iyisi pürüzsüz granitten yapılmışıdır.

Alışılmış şekli küptür, fakat farklı şekillerde de görebilirsiniz. Viski taşını sadece viskiyi değil, aynı zamanda farklı içecekleri de serin tutmak için kullanabilirsiniz. Viski taşlarını dolaptaki kokuları almaması için temiz bir kap içinde buzlukta bekletin mutlaka. Ama unutmayın, bu taşlar viskiyi bir buz gibi soğutmayacak, birkaç derece serinletecektir.

Viskiye buz konur mu?

İskoçya’da üretilen single malt viskilere buz atılması hakkında bazı uzmanların “cinayet” gibi bir görüşü var. Onlara göre bu durum viskinin tadının kaçmasına sebep oluyor. Fakat daha önce de söylediğim gibi bu kişisel ve coğrafi bir tercih. Bizim gibi sıcak iklimin hakim olduğu coğrafyalarda buz ile içim ferahlatıcı olması sebebiyle keyif vericidir. Ama unutulmamalıdır ki kalitesiz buzlar kontrolsüz sulanmaya sebep olacaktır.

Esasında single malt harici bir viskiyi şeffaf bir buz ile keyifle içerim. Şeffaf buz hem geç eriyecek hem de harika görüntüsü ile keyfi arttıracaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR